ODM2024 banner 2

Zabojnik 2021 05 19 preliminary2První den mistrovství Evropy v plavání v Římě vyšel Matěji Zábojníkovi, který na trati 100 metrů prsa dosáhl na velmi pěkné 12. místo. Zábojník se soustředí hlavně na dvoustovku, ale už poloviční trať ukázala, že je na evropský šampionát výborně připravený. V semifinále, do něhož prošel jako poslední šestnáctý, zaplaval čas 1:09.84 a dokázal porazit celkem čtyři soupeře. V úvodní disciplíně soutěží v synchronizovaném plavání obsadila Karolína Klusková 14. místo.

Ráno musel Matěj Zábojník absolvovat tzv. swim-off, tedy rozplavání o poslední volné místo v semifinále. Zvládl to v českém rekordu a v semifinále předvedl další velice kvalitní výkon. Prsová stovka není sice jeho hlavní trati, ale i tak Zábojník řádně čeřil vodu mezi evropskou elitou. V polovině závodu obracel jako poslední, jenže druhá padesátka byla v jeho podání vynikající a ve finiši za sebe dostal dva plavce, když na něj nestačili Brit Butler a Greene z Irska. Ve druhém semifinále pak plavali pomaleji než český rekordman Bulhar Jepitropov a Ukrajinec Lisovec.

„Jsem z 12. místa velice mile překvapen a můžeme být určitě maximálně spokojeni i vzhledem k tomu, že se jednalo o Matějův třetí závodní výkon během jednoho dne. A z toho dvakrát plaval pod hranici svého českého rekordu z Pardubic. Taktika byla zvolena obdobně jako při rekordu, rozjet tempově a útočit ve druhé polovině trati. Samozřejmě úbytek sil jistě byl a výkon v semifinále to ovlivnilo. Na této úrovni rozhodují detaily a každý výdej energie je znát,“ ohlédl se za Zábojníkovým semifinálovým počínáním jeho trenér Jiří Vlček a přidal i výhled směrem ke dvojnásobné trati. „Stovka nám připravila velmi dobrý start k hlavní trati a bylo vidět, že tempo dvoustovky bude Matějovi více vyhovovat.“ Rozplavby na 200 metrů prsa jsou naplánovány na sobotu dopoledne.

První vystoupení má za sebou i synchronizovaná plavkyně Karolína Klusková. V kvalifikaci volných sestav jednotlivkyň atakovala postup do finálové dvanáctky, který ji nakonec unikl o dvě příčky. Klusková obdržela od rozhodčích 75.5333 bodů a skončila na 14. místě. Navázala tak na Alžbětu Dufkovou, která loni v Budapešti na evropském šampionátu skončila rovněž čtrnáctá.